Zjedź niżej

Admin123 – A czy Ty posiadasz bezpieczne hasło do swoich kont?

Autor:

Data:

Kategoria: Aktualności

Współcześnie coraz trudniej zachować bezpieczeństwo w sieci — zagrożenia czyhają na użytkowników na każdym kroku. Statystyki nie pozostają wobec tego obojętne — co 39 sekund na świecie dochodzi do cyberataku, a ilość skradzionych danych rośnie z dnia na dzień. Hakerzy tylko czekają na to, by osiągnąć swój cel i zyskać dostęp do naszych kont. Pozostaje pytanie, jak się przed tym uchronić? Czy istnieje jeden, skuteczny sposób na zabezpieczenie swoich danych? Pierwszym krokiem powinno być stworzenie silnego hasła — sprawdź, czy już je posiadasz!

Dlaczego silne hasło jest tak istotne?

Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie w sieci, musisz posiadać silne, a co za tym idzie — skomplikowane hasło, którego złamanie okaże się trudnym wyzwaniem. W dzisiejszych czasach jesteśmy szczególnie narażeni na utratę naszych danych, która może skutkować kradzieżą środków z konta bankowego, osobistych zdjęć lub poufnych treści. Atakom coraz częściej padają profile w mediach społecznościowych — po przejęciu konta, hakerzy wysyłają m.in. wiadomości z prośbą o przekazanie pieniędzy. Jednym z przykładów takich działań było oszustwo związane z aplikacją BLIK, kiedy to próbowano wyłudzić pieniądze od użytkowników Facebooka. Właściciele aplikacji wystosowali wówczas na oficjalnym fanpage’u oświadczenie, w którym przestrzegli użytkowników przed niebezpiecznymi atakami.

Silne hasło, czyli jakie?

Silne hasło powinno składać się z wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Powinniśmy bezwzględnie wystrzegać się haseł, które są związane z naszym imieniem, datą urodzenia, cechami charakterystycznymi lub miejscem zamieszkania, ponieważ prawdopodobnie tym samym tropem będzie podążał cyberprzestępca. Elementem, który może zmylić hakera są znaki specjalne, pojawiające się w haśle zamiast liter oraz cyfr. Podczas tworzenia hasła powinniśmy kierować się zasadą „im więcej, tym lepiej” – duża ilość znaków wydłuży czas łamania kodu przez przestępcę. Pamiętajmy o tym, że do każdego konta powinniśmy posiadać inne hasło — w przeciwnym wypadku haker, uzyskując dostęp do jednego konta, będzie w stanie pozyskać także pozostałe. Dobrą praktyką jest regularne zmienianie hasła, które powinno następować co 3-6 miesięcy. Jeśli zależy nam na tym, by skutecznie ochronić się przed atakami, nie powinniśmy zapisywać swojego hasła w obcych przeglądarkach i logować się na konto z nieznanego urządzenia lub WiFi.

Dziś bardzo łatwo jest paść ofiarą hakera — przestrzec może nas przed tym odpowiednio skonstruowane i skomplikowane hasło. Jeżeli jeszcze takiego nie posiadasz, weź pod uwagę wyżej wspomniane zasady i dokonaj pod tym kątem jego zmiany.