Zjedź niżej

Certyfikat SSL – bezpieczeństwo Twojej strony

Autor:

Data:

Kategoria: Aktualności

By przekonać się jak ważne i powszechne są certyfikaty SSL, wystarczy spojrzeć na pasek z adresem właśnie czytanego artykułu. Widniejąca obok niego ikona zamkniętej kłódki, świadczy o tym, że strona posiada aktualny certyfikat SSL. Taka ikona widnieje na każdej dobrze przygotowanej i zadbanej stronie internetowej. O tym, co dokładnie oznacza takie zabezpieczanie i jak je zdobyć dowiecie się z naszego wpisu.

SSL to skrót od Secure Socket Layer jest to protokół sieciowy, który stał się standardem we współczesnym internecie. Używają go tak światowi potentaci, jak i mniejsze portale, witryny czy sklepy. Obecnie certyfikat taki nie jest wymagany prawnie, jednak trudno prowadzić biznes korzystając z niezabezpieczonej strony firmowej. Oprócz wspomnianej ikony kłódki, witryny zabezpieczone protokołem SSL można poznać po tym, że ich adresy zaczyna się od „https://” zamiast od „htpp://”.

Jak działa SSL?

Najważniejszym zadaniem SSL, razem z potwierdzeniem „tożsamości” witryny, jest szyfrowanie treści. Poprzez wykorzystanie symetrycznych i asymetrycznych algorytmów dane są szyfrowane, zanim zostaną przesłane dalej. Dane niezabezpieczone w żaden sposób można przechwycić i wykorzystać w dowolny sposób. Przechwycone, lecz zaszyfrowane dane są w większości przypadków bezwartościowe. Rozmowa klienta (czyli naszej przeglądarki) z serwerem składa się z 10 kroków, w których strony sprawdzają się nawzajem i przekazują sobie klucze potrzebne do odszyfrowania przesyłanych informacji.

Dlaczego twoja witryna powinna mieć certyfikat SSL?

Jest całe mnóstwo powodów, by zapewnić certyfikat SSL dla swojej witryny. Wystarczy wspomnieć o kwestiach takich jak:

Poprawienie wyników SEO – algorytmy Google bardzo promują strony posiadające aktualne certyfikat. Bez niego trudno uzyskać czołowe wyniki w wyszukiwarkach.

Większe zaufanie u klientów – klienci mają słuszne wątpliwości przed zakupem lub pozostawieniem swoich danych na niezabezpieczonej stronie. To, że certyfikatu SSL brakuje widać od razu. Zamiast ikony kłódki zamkniętej pojawia się otwarta, często zaznaczona na czerwono, z dopiskiem informującym o braku zabezpieczeń. Trudno wzbudzić zaufanie, gdy nasza strona wita takim komunikatem.

Koszty są niewielkie (lub nie ma ich wcale), a zysk ogromny – witryna pozbawiona certyfikatu SSL odstrasza, a witryna z SSL zachęca. Taka inwestycja jest zawsze dobrym pomysłem, który w wymierny sposób poprawi nasz wizerunek, a co za tym często idzie, również zyski. Dodatkowo niektórzy operatorzy hostingów oferują darmowe certyfikaty SSL!

Spełnione wymogi GIODO — Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wymaga by przetworzone na stronie internetowej dane osobowe, były zabezpieczone kryptograficznie. Szyfrowanie zapewniane przez SSL w prosty sposób pozwala spełnić ten wymóg.

Certyfikat SSL to bezpieczeństwo dla twojej witryny i dla jej użytkowników. Nie warto ryzykować nadużyć i wycieków danych, warto zawalczyć o zaufanie użytkowników, certyfikat to dobry początek takich starań. Chcesz dowiedzieć się na ten więcej? Może potrzebujesz, by wdrożyć certyfikat SSL na twojej witrynie? Skontaktuj się z nami, pomożemy!