Zjedź niżej

Co to jest front-end i jak się do niego zabrać?

Autor:

Data:

Kategoria: Aktualności

Czym jest front-end?

Termin front-end odnosi się do aplikacji, uruchamianej w przeglądarce, która pozwala na bezpośrednią interakcję odbiorcy ze stroną internetową. Innymi słowy, front-end to wszystko to, co widzi użytkownik i z czego korzysta przeglądarka. W skład front-endu wchodzi: HTML – opisuje elementy strony i ich znaczenie (nagłówek, nawigacja itd.), CSS – określa wygląd strony (kształt, położenie, kolor), a także JavaScript – odpowiada za zachowanie odpowiednich elementów strony. Terminem, występującym często w towarzystwie front-endu jest back-end, który odpowiada za zapis i obróbkę danych, czyli jest warstwą serwerową aplikacji. Stosowane są zwykle w dziedzinie programowania, dlatego pojawiają się najczęściej we wszelkich firmach zajmujących się technologią i działaniami w zakresie internetu.

Jak zabrać się za front-end?

Front-end wyświetla wyniki z back-endu, ale zawiera także interfejs, dlatego wymaga walidacji, filtrowania i wyszukiwania. Front-end developer odpowiada za strony internetowe i aplikacje, dlatego musi mieć wiedzę z zakresu technologii webowych. Podstawowe elementy, które pracownik powinien dobrze znać, to wymienione już wcześniej: HTML, CSS i JavaScript. Warto jednak wiedzieć, jak działają narzędzia, takie jak: Git, terminal, edytor czy IDE. Znajomość języka angielskiego to również jedno z podstawowych kryteriów. Frameworki JavaSciptu pomagają w komunikacji z API, wystawianym przez back-end w celu pobierania danych, które mogą być później prezentowane przez część front-endową.

Praca programisty wiąże się ze znajomością różnych technologii oraz aplikacji, ułatwiających pracę w dziedzinie internetu. Front-end jest terminem wykorzystywanym w wielu firmach, związanych z technologią, dlatego warto zaznajomić się z tym pojęciem już dziś.