Zjedź niżej

Czy Twoja strona jest podatna na cyberprzestępczość?

Autor:

Data:

Kategoria: Aktualności

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czy aby na pewno jesteś bezpieczny w sieci? Czy Twoja strona internetowa jest bezpieczna dla innych użytkowników – Twoich Klientów? Cyberprzestępczość to coraz częstsze zjawisko, które jak się okazuje, dotyka nie tylko wielkich przedsiębiorców, ale także małe i średnie firmy. Sytuacji, w których przestępca narusza prywatność właściciela firmowej strony i wykrada jego dane z czasem pojawia się coraz więcej. Ofiarą ataku cyberprzestępcy może stać się tak naprawdę każdy – z naszych obserwacji wynika jednak, że niektórzy są na nie bardziej narażeni. Związane jest to ze słabymi zabezpieczeniami i brakiem wiedzy w zakresie praktyk i narzędzi przeciwdziałających włamaniom.

Czynniki, które ułatwiają cyberprzestępcom włamanie się na stronę

Atakowi hakera może ulec każda strona – badania pokazują że, szczególnie podatne na cyberprzestępczość są niewłaściwie zabezpieczone strony oparte na popularnych platformach korzystających z oprogramowania zarządzania treścią typu CMS. Mowa tutaj o platformach takich jak WordPress, Magento, Joomla! czy Drupal, które za każdym razem spotykają się z dokładnie tym samym typem ataków. Ich przyczyną często jest nieaktualne oprogramowanie, niezaktualizowane wtyczki i moduły, słabe hasło oraz zwyczaj zapisywania go w przeglądarce.

Jak się uchronić przed atakiem?

Pamiętaj, że stając się ofiarą cyberprzestępcy, jesteś narażony m.in. na utratę  danych oraz dobrego imienia, obniżenie pozycji w wyszukiwarce, straty finansowe oraz wyciek bazy klientów. Największym niebezpieczeństwem w takiej sytuacji może być permanentne usunięcie strony z sieci, dlatego regularnie powinniśmy wykonywać jej kopię zapasową.

Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie uchronić się przed niebezpiecznymi konsekwencjami ataku ze strony hakera. Jeśli jednak pragniesz zadbać o bezpieczeństwo swojej strony internetowej, starannie chroń swoje dane do logowania i unikaj sytuacji, w których logujesz w publicznych sieciach bez zabezpieczeń. Wykup certyfikat bezpieczeństwa (Certyfikat SSL), który pozwala na szyfrowanie danych, takich jak wpisywane hasła i loginy – taka praktyka uchroni cię przed niepożądanym wyciekiem informacji. Regularnie aktualizuj także wtyczki systemów CMS oraz ściągaj je ze sprawdzonych źródeł. Stale dbaj o stronę, by w razie jakiegokolwiek ataku reagować od razu.