Zjedź niżej

Developer Survey 2018

Autor:

Data:

Kategoria: Aktualności

Developer Survey 2018

Każdego roku portal StackOverflow tworzy Developer Survey – czyli swoistą ankietę dedykowaną programistom, którzy pytani są o to jak się doszkalają, budują swoje kariery oraz jakich narzędzi używają w codziennej pracy i czego w niej potrzebują. W tegorocznej edycji testu udział wzięło ponad 100 tysięcy developerów z całego świata, a jak wyglądają wyniki?

Języki programowania i bazy danych

Porównując między sobą lata 2017 i 2018 widać kilka utrzymujących się trendów. Wśród języków programowania najpopularniejszy jest nadal JavaScript. Od sześciu lat jest on na pierwszym miejscu najchętniej korzystanych języków programowania, co nie dziwi nas wcale. Coraz lepiej radzi sobie a back-endzie, a do tego jest praktycznie nie do zastąpienia na front-endzie. Wzrost popularności odnotował Python – aktualnie około 40% devów używa go w pracy, a co czwarty ankietowany wyraża chęć nauki tego języka. Nic dziwnego – posiada on wiele zastosowań od AI po analizę i wizualizację danych. Wśród baz danych największą popularnością cieszą się MySQL, SQL Server, PostgreSQL oraz MongoDB. Coraz więcej użytkowników wyraziło chęć ich nauki, w tle zostawiając popularne Oracle i SQLite, a stawiając na nowości w chmurach.

Z głową w chmurach

Analizując trendy widać, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się technologie chmurowe, które w roku 2019 mogą prześcignąć standardowe rozwiązania. Nie dziwi stale rosnąca popularność JavaScript’u oraz Pythona. Porównanie tylko jednego roku pokazuje, jakie zmiany zachodzą w świecie webowym. A czy macie już pomysły, co zmieni się na przestrzeni roku 2018 a 2019?

[Photo on VisualHunt.com]