Zjedź niżej

Nie bój się chcieć

Autor:

Data:

Kategoria: Aktualności

Dla wielu osób programista to osoba, która jest stereotypowym nerdem: okulary, koszula w kratę i unikanie jakiejkowielk formy kontaktu z druga osobą. Jak wiele w tym jest nieprawdy? Wystarczy poznać jednego z nich. Bardzo często są to osoby bardzo kreatywne, świetnie realizujace się w pracy i bradzo kontaktowe. Czego jednak brakuje najbardziej, to umiejętności sprzedażowych.

Siła przekonywania

Można pomyśleć – ale po co programiście umiejętność sprzedaży? Bo nawet jeśli będziemy mieć pomysł, to trzeba umieć go przedstawić. To w szczególności przydatna umiejętność dla osób, które budują swoje portfolio a także stawiają pierwsze kroki w nowym miejscu pracy. Skuteczny pomysł to nie tylko jego innowacyjność, a możliwość jego urealnienia i zrealizowania. Gdybyś był osobą wdrażająca: wybrałbyś projekt, o którym nikt nigdy nie słyszał czy ten o którym się mówi? W zdecydowanej większości spraw wygra zawsze ten, o którym jest już głośno, nawet jeśli będzie gorszym. Niezwykle ważną umiejętnością jest nie tyle co argumentowanie, a umiejętność przekonania drugiej osoby do naszego pomysłu. W momencie w którym zaczynamy argumentację, u naszego rozmówcy pojawi się mechanizm obronny. Za wszelką cenę będzie chciał nam udowodnić, że “nasz argument jest inwalidą”. Nie pokazuj więc, jak innowacyjne jest to rozwiązanie, ale jakie korzyści przyniesie firmie jego wdrożenie.

Komunikat werbalny

Pomimo pracy jaką wykonujemy, jako programiści nie możemy zamykać się tylko w świecie kodów. Z życiem jak z programem – im prościej nadamy komunikat, tym skuteczniej zadziała on na drugą osobę. Jeśli potrafimy wytłumaczyć skuteczność naszego pomysłu w krótkich i rzeczowych zdaniach – sukces stoi tuż obok nas. Dobrze jest, jeśli swoją teorię możemy oprzeć o autorytet innych. Inspirujmy się otaczającym nas światem. Wyjście do ludzi dla części z koderów może być szokiem i zderzeniem z rzeczywistością, ale kiedy możesz swoim kodem odmienić świat – zrób to. Ludność potrzebuje cichych superbohaterów.

Takich skromnych ludzi znaleźć można również w Cyberstudio. Jeśli masz kreatywne pomysły, przekaż nam je i zmieńmy świat razem.